Grčka (grč. Ελλάδα), zvanično Helenska Republika (grč. Ελληνική Δημοκρατία) je država u jugoistočnoj Evropi, koja se nalazi na južnom delu Balkanskog poluostrva. Graniči se sa Albanijom, Bugarskom i Makedonijom na severu i Turskom na istoku. Egejsko more leži istočno i južno od kontinentalnog dela Grčke, dok se Jonsko more nalazi na zapadu a Sredozemno na jugu. U oba ova mora se nalazi veliki broj ostrva. Grčka ima dvanaestu najdužu obalu na svetu sa 13.676 km dužine i sa ogromnim brojem ostrva (oko 1.400, od kojih je 227 naseljeno) koja su podeljena po grupama: Krit, Dodekanezi, Kikladi, Severoistočna egejska, Sporadi, Saronska i Jonska ostrva. Osamdeset odsto Grčke čine planine, a najviši vrh je Olimp sa 2.911 metara. Glavni grad je Atina, a veći gradovi su Solun, Patra, Iraklion, Volos, Janjina, Larisa i Kavala.
Grčka se nalazi na raskršću Evrope, Azije i Afrike. Grčka istorija obuhvata period Antičke Grčke, Rimskog i Vizantijskog carstva i četiri veka Otomanske vladavine. Grčka je kolevka demokratije, zapadnjačke filozofije, Olimpijskih igara, zapadne književnosti i istoriografije, političkih nauka, važnih naučnih i matematičkih principa i zapadnjačke drame, uključujući tu i komediju i tragediju.
Grčka je razvijena država. Članica je Evropske unije od 1981. godine, Ekonomske i monetarne unije Evropske unije od 2001. godine, NATO pakta od 1952. godine, Organizacije za evropsku saradnju i razvoj od 1961. godine, Zapadnoevropske unije od 1995. i Evropske svemirske agencije od 2005. godine.
Ime
Ime zemlje se razlikuje u Grčkoj i u drugim jezicima i kulturama, kao i imena Grka. Grci svoju zemlju zovu Elas ili Elada (grč. Ελλας, Ελλαδα), a zvanično ime je Eliniki Dimokratia (grč. Ελληνική Δημοκρατία) odnosno Helenska Republika. U srpskom jeziku, zemlja se zove Grčka, što potiče od latinskog Grecija (lat. Graecia – zemlja Grka). Kada se u srpskom koriste reči helenski i helenizam, prvenstveno se misli na starogrčke pojmove.
Uskoro opširnije…